Την Τετάρτη 15/5 ημερήσια εκδρομή στη Χαλκίδα!

edupass
  Αγαπητοί γονείς αλλάζει από σήμερα Δευτέρα 1η Νοέμβρη η πλατφόρμα όπου γίνονται οι δηλώσεις των self tests για όλα τα φυσικά πρόσωπα (μαθητές, εκπαιδευτικοί και διοικητικό προσωπικό) που πρόκειται να συμμετάσχουν καθ ́ οιονδήποτε τρόπο στην εκπαιδευτική διαδικασίατων μαθητών και .

Συγκεκριμένα, από την βδομάδα αυτή η διαδικασία για τους μαθητές όλων των δημόσιων σχολείων θα γίνεται στη νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr (για τους μαθητές των ιδιωτικών σχολείων συνεχίζει να ισχύει η πλατφόρμα self-testing.gov.gr).

Οι γονείς ή οι ενήλικοι μαθητές, αφού επιλέξουν την κατηγορία «Πρόσβαση σε χώρους Πρωτοβάθμιας/Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης/Ειδικής Αγωγής» και ακολούθως την κατηγορία «Δήλωση self test Μαθητών/τριών-Εκδοση Σχολικής Κάρτας για covid-19», αυθεντικοποιούνται με τη χρήση κωδικών taxisnet. Εάν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, εκδίδουν και εκτυπώνουν τη σχολική κάρτα, την οποία ο μαθητής επιδεικνύει στο σχολείο κάθε φορά που θα του ζητηθεί .

Στη νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr θα πρέπει να δηλωθούν και τα πιστοποιητικά εμβολιασμού ή προηγούμενης νόσησης για μαθητές, εκπαιδευτικούς και όλο το υπόλοιπο προσωπικό των σχολείων (δήλωση που γίνεται εφάπαξ), αλλά και τα αποτελέσματα των tests κάθε φορά που γίνονται αυτά για τους ανεμβολίαστους, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων (π.χ. φοιτητές που κάνουν πρακτική άσκηση).

Οι μαθητές οφείλουν να έχουν μαζί τους τη Σχολική Κάρτα.

Tα φυσικά πρόσωπα (μαθητές, εκπαιδευτικοί και διοικητικό προσωπικό) που πρόκειται να συμμετάσχουν καθ ́ οιονδήποτε τρόπο στην εκπαιδευτική διαδικασία οφείλουν να φέρουν πάντοτε μαζί τους το κατά περίπτωση απαιτούμενο πιστοποιητικό/την απαιτούμενη βεβαίωση (π.χ. ή πιστοποιητικό εμβολιασμού, νόσησης εντός του τελευταίου εξαμήνου, διενέργειας rapid/pcr test) σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή και να το επιδεικνύουν σε τυχόν έλεγχο στα αρμόδια όργανα.

Η σχολική κάρτα θα εκδίδεται από την πλατφόρμα edupass.gov.gr

Υπόχρεοι υποβολής αίτησης στην edupass

Υπόχρεοι υποβολής αίτησης είναι:

(α) οι μαθητές/τριες,

(β) το εκπαιδευτικό προσωπικό και μέλη Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.),

(γ) κάθε άλλο φυσικό πρόσωπο, που συμμετέχει με φυσική παρουσία σε κάθε είδους εκπαιδευτική διαδικασία που διενεργείται εντός των χώρων της εκπαιδευτικής δομής («επισκέπτης»).

Εδώ μπορείτε να βρείτε συχνές Ερωτήσεις-Απαντήσεις για τα σχολεία και το edupass

τον προηγούμενο μήνα Μάιος 2024 τον επόμενο μήνα
week 18 1 2 3 4