Ευχόμαστε σε όλους καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση!!

GELEPAL

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές- των μαθητών/τριών από την Γ Γυμνασίου στην Α΄ τάξη των Δημοσίων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ.-ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2021-2022, θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές

Προκειμένου να αποφευχθούν εγκαίρως τυχόν προβλήματα, σας επισημαίνουμε τα ακόλουθα:
Η είσοδος στην εφαρμογή e-εγγραφές γίνεται με κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis). Ο κηδεμόνας που θα υποβάλει ηλεκτρονικά την αίτηση με κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis) θα πρέπει να είναι αυτός/ή που έχει δηλωθεί ως «Κηδεμόνας e-εγγραφές» στο σχολείο όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια. Για να γίνει αυτό, και, προκειμένου να επικαιροποιηθούν τα στοιχεία σας, θα πρέπει ο γονέας/κηδεμόνας που θα υποβάλλει την ηλεκτρονική αίτηση (κηδεμόνας e-εγγραφές) να συμπληρώσει σχετική Υπεύθυνη Δήλωση και να την αποστείλει/καταθέσει στο σχολείο. Η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας, η ακριβής ημερομηνία γέννησης του/της μαθητή/τριας και ο Αριθμός Μητρώου μαθητή/τριας αναγράφεται σε έγγραφα από το σχολείο, όπως η βαθμολογία της τρέχουσας σχολικής χρονιάς.
Αν υπάρχει κάποιο θέμα διόρθωσης, ή αλλαγής παρακαλείστε να την πραγματοποιήσετε άμεσα στο σχολείο όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια, μετά από επικοινωνία με τη σχολική μονάδα που θα σας ενημερώσει για τις απαραίτητες διαδικασίες. Η κατανομή των μαθητών/τριών της Α΄ τάξης σε Δημόσια Γενικά Λύκεια γίνεται σύμφωνα με τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Κατά συνέπεια, για οποιαδήποτε διευκρίνιση σχετικά με τη χωροταξική κατανομή μπορείτε να καλείτε στην αρμόδια Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Για τις λεπτομέρειες της διαδικασίας και της έναρξης λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές, θα ενημερωθείτε με νεότερη εγκύκλιο. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να απευθύνεστε στις σχολικές μονάδες για οποιαδήποτε διευκρίνιση.
Σας επισυνάπτουμε την ενημερωτική επιστολή από το υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων καθώς και την υπεύθυνη δήλωση που πρέπει να συμπληρώσετε και να μας προσκομίσετε άμεσα .

Η Διεύθυνση του 6ου Γυμνασίου Περιστερίου

τον προηγούμενο μήνα Μάιος 2024 τον επόμενο μήνα